مفهوم سندبلاست

واژه سندبلاست در زبان انگلیسی سند (sand) به معنی ماسه و بلاست (blast) به معنی انفجار و پرتاب می باشد.

سند بلاست به معنی، ماسه پاشی و پرتاب ماسه و شن با فشار و پرتاب زیاد توسط هوا می باشد .

(Benjamin chew tilghman) مخترع دستگاه سندبلاست می باشد . تیلگمن دستگاهی ساخت که آن دستگاه بتواند ذرات ماسه را به شدت بر روی سطح شیشه پرتاب کند و به این صورت اولین دستگاه سندبلاست جهان توسط تیلگمن ساخته شد و با این کار خدمت بزرگی را به جامعه عرضه کرد .

روش کار دستگاه سندبلاست: روش کار به این صورت است که ماسه های ساینده که از جنس سیلیس ، مسباره و اکسید فلزات هستند را با استفاده از فشار باد شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده می شوند .

سندبلاست در چه مواردی استفاده می شود :

۱ – زنگ زدایی ، ماسه زدایی ، رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات

۲ – مات و تمیز کاری قالبهای صنعتی

۳ – زبر کردن سطوح قطعات جهت بهینه انجام شدن ، لعابکاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت بهتر

۴ – آماده کردن سطوح قطعات ، جهت انجام آبکاریهای صنعت رنگ

۵ – مات کاری ، تمیز کاری

۶ – حک کردن نوشته و نقشه های مختلف و گود برداری و برجسته کاری بر روی سطح شیشه ای یا چوبی ، MDF ، کاشی و سرامیک ، و طلق که بیشتر برای انجام امور اداری تجاری ، تبلیغاتی و تزئینات دکور مورد استفاده می باشد .

برای سندبلاست چه وسیله ای مورد نیاز است :

دیگ سندبلاست + کمپرسور باد + شلنگ + کلاه سندبلاست + نازل

نکات قابل توجه در سندبلاست : در عملیات سندبلاست سطح قطعه مات ، یکدست و زبر می شود که درجه زبری ایجاد شده بر روی سطوح به جنس و درجه درشتی ساینده مورد استفاده در دستگاه،  بستگی دارد .

از سندبلاست برای زبر کردن و مات کردن سطوح قطعات و تمیز کاری قطعات حساس به ضربه و قطعاتی که دارای دنده و حدیده حساس به ضربه هستند استفاده می شود .

مقاله مفهوم سندبلاست

رعایت نکات ایمنی در اجرای سندبلاست :

در زمان انجام این روش ، ذرات ساینده با سرعت بالا از نازل خارج شده ، تا بتوانند سایندگی سطح را انجام دهند . و اگر این ذرات با پوست برخورد کنند باعث ساییده شدن پوست می شود ، به همین دلیل استفاده از تجهیزات ایمنی ، در زمان انجام کار خیلی ضروری است . این ذرات در هر شکافی وارد می شوند و در اثر ضربه آسیب وارد خواهند کرد . به همین دلیل در حین انجام کار استفاده از عینک محافظ ، ماسک ، دستکش کار و روپوشهای ضخیم توصیه می شود . در انتخاب مواد ساینده باید دقت کنیم و هیچ گونه مواد زائد نباید در بین این ذرات وجود داشته باشد . علاوه بر آن سایز و شکل ذرات باید یکنواخت انتخاب شود تا کیفیت کار بالا رود .

در چه محیطی عملیات سند بلاست باید انجام شود ؟

در کف محیطی که سندبلاست انجام می شود یک پوشش پلاستیکی قرار می دهند تا بتوانند ذرات را جمع آوری کنند و با این کار محیط مورد نظر راحت تر تمیز می شود ، و با جداسازی رنگ از ذرات می توان مواد ساینده را مجدد استفاده کرد . در انجام سندبلاست با سرعت بالا ، فشار هوا باید ۷۰ پوند بر اینچ باشد . اما برای فشارهای بالاتر باید از کمپرسورها هوای صنعتی استفاده کرد .

رعایت کردن فاصله مناسب از دستگاه سندبلاست :

فاصله دستگاه از سطح باید ۸ الی ۱۲ باشد . اگر دستگاه بیشتر به سطح نزدیک شود ، میدان ضربه محدود می شود و اگر نازل در فاصله دورتر باشد ذرات خیلی وسیع تر پخش می شود . دستگاه سندبلاست  باید کل سطح را در برگیرد ، به همین دلیل رعایت فاصله استاندارد بسیار ضروری است و در این صورت کیفیت کار بالا خواهد رفت .

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *