دستگاه وت بلاست – سندبلاست بدون گرد و غبار

وت بلاست یا سندبلاست بدون غبار چیست ؟ روند کار در این روش پاشش مواد ساینده مخلوط شده با آب بوسیله هوای فشرده یا سیستم های ویل بلاست است که عموما این تکنیک با انرژی هوای فشرده بکار میرود.

ساینده ها ( ماسه های ) مورد استفاده در وت بلاست ( سندبلاست بدون غبار ) :

سیلیس ، مسباره ، سرباره ، کروزون ، اکسید آلومینیوم ، گارنت ، گلاسبید ، گریت گلس و …

کاربردی ترین دستگاههای وت بلاست ، دستگاههای وت بلاست پرتابل و سیار هستند ، که عمدتا برای آماده سازی سطوح قطعات با ابعاد بزرگ و غیر قابل حمل مورد استفاده قرار میگیرند.

غبار منتشره عملیات بلاستینگ که از برخورد مواد ساینده به سطح و خردایش آنها بوجود می آید در این روش تا ۹۰ % رفع میگردد.

اثرات زیست محیطی نامطلوب ، ناشی از انتشار غبارات در محیط کاربری و استنشاق آن توسط افراد و نیز انتشار مواد ساینده بازگشتی از سطح تا حد زیادی کم میگردد.

سندبلاست بدون غبار ، سندبلاست با آب ، وت بلاست ، واتر بلاست :

در این روش سندبلاست ساینده مورد استفاده بوسیله پمپ مخصوصی با آب مخلوط شده و به داخل گان دستگاه پمپاژ میگردد.

از مزایای استفاده از این روش :

۱ – پولیش محصوص سطح وت بلاست شده نسبت به سطح سندبلاست شده

است.

۲ – مستهلک شدن کمتر قطعات مصرفی سیستم بخاطر وجود خاصیت یا وجود لایه مویینه آب مخلوط شده با ساینده است بدین صورت که یک لایه محافط به ضخامت تقریبی ۰.۱ میلیمتر ( در فشارهای مختلف ضخامت این لایه تغییر میکند ) بین ساینده و قطعه دستگاه قرار میگیرد و از آن محافطت میکند.

۳ – با مخلوط شدن آب با ساینده جرم ساینده بسته به میزان جذب رطوبت آن افزوده میشود و باعث میشود عمل سندینگ سرعتر انجام شود.

۴ – مهمترین مزیت این روش حذف غبار از اطراف کاربر یا در داخل کابین دستگاه است که بخصوص در انجام عملیات سندینگ در فضای باز کمک شایانی به کاربر میکند.

۵ – با افزایش جرم ساینده میتوان از مش های بالاتر( ریزتری ) برای سندینگ قطعات به طور موثر استفاده کرد بطوریکه میتوان سطح سندینگ صیقلی تر و سطح پوشانندگی بیشتر و بازیافت بیشتر ساینده را در اختیار داشت.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *